Potrebujete si vyprať tenisky? Pozor, aby ste si nezničili práčku!

Zatiaľ čo pri inom type topánok nám stačí kefka, krém a trocha vody, v prípade tenisiek je to zložitejšie. Väčšine z nás zrejme pri ich dôkladnom vyčistení napadne hneď práčka, ale pozor – určite by ste ju nemali používať tak, ako pri bežnom praní. Ako teda na to?

Potrebujete si vyprať tenisky? Pozor, aby ste si nezničili práčku!
(zdroj: unsplash.com)

Ktoré áno a ktoré nie

Samozrejme, do práčky naozaj patria len látkové tenisky, žiadne čižmy, balerínky či iná nelátková obuv tam nemá čo robiť. Skontrolujte si pre istotu aj zloženie svojich tenisiek – môže sa stať, že obsahujú aj semiš alebo kožu a tým pádom si poškodíte nielen práčku, ale aj samotné tenisky. Ideálnym materiálom sú syntetické materiály ako nylon alebo polyester, pretože tie vydržia aj niekoľkonásobné vypratie. Pozor aj na to, aby tenisky neboli napríklad zo sieťoviny, pretože tá by pranie v práčke určite nezvládla. V takom prípade, prípadne pri menšom znečistení, je najlepšie vyprať si takéto topánky ručne.

Prípravy na pranie

Ak ste sa už teda na základe predošlých odporúčaní pevne rozhodli, že svoje tenisky predsa len vyperiete v práčke, v prvom rade ich zbavte všetkých šnúrok, vložiek, kamienkov a iných predmetov zaseknutých v podrážke. Podrážky je úplne najlepšie vyčistiť zubnou pastou alebo sódou bikarbónou zmiešanou s octom. Rovnako by nemali mať tenisky na sebe zaschnuté blato. Tenisky nikdy neperte samostatne – naplňte práčku starými uterákmi alebo handrami, ktoré tiež potrebujete vyprať a uložte ich do špeciálneho vrecka na topánky, čím zmiernite nárazy na bubon práčky. Ak nemáte žiadne vhodné vrecúško, ponechajte v teniskách šnúrky, ktoré zviažete dokopy a pricvaknete do dvierok práčky.

Nikdy nie v sušičke

Ak sa vám zdá pranie tenisiek komplikované, nie je to nič oproti ich sušeniu. Určite ich nesušte v sušičke na bielizeň. Najideálnejšie je vysušiť ich na čerstvom vzduchu, pozor ale na priame slnečné žiarenie, ktoré by mohlo spôsobiť, že vyblednú. Sušte ich teda v tieni. V interiéri samozrejme na sušiaku alebo na radiátore. Ak ich potrebujete vysušiť čím skôr, naplňte ich papierovými obrúskami, bavlnenou utierkou alebo uterákom, ktoré z nich vlhkosť doslova vyťahujú a vaše tenisky tak vyschnú o niečo skôr. Stále však rátajte s tým, že to bude o niečo dlhšie, než bežne vypraná bielizeň.