Posilňovanie imunity – ako sa ochrániť pred chorobami?

Imunitný systém nášho tela nás chráni naozaj pred množstvom ochorení, či už sú to vírusové, bakteriálne ochorenia alebo iné parazity. Je to v podstate náš najlepší priateľ, vďaka ktorému môžeme bezstarostne chodiť po uliciach, stretávať sa s ľuďmi alebo napríklad cestovať. Preto by sme sa o imunitu mali čo najlepšie starať. Ako ju posilňovať, aby nás počas chladných mesiacov chránila pred ochoreniami?

Posilňovanie imunity – ako sa ochrániť pred chorobami? (Foto: unsplash.com)

Čo je imunita a ako pracuje?

Imunita je v podstate taký ochranný štít, ktorý máme na tele a ochraňuje nás pred vonkajšími vplyvmi, ktoré nevidíme. Zabraňuje vniknutiu do organizmu vírusom, baktériám, plesniam, toxínom a iným nebezpečným látkam, ktoré by mohli mať na naše telo negatívny vplyv. Sú dva typy imunity, a to imunita vrodená a imunita získaná.

Ako už z názvu vyplýva, tak vrodená imunita je niečo, s čím prídeme na svet a máme ju vďaka množstvo rokov vývoja ľudskej rasy. Na druhej strane, získanú imunitu dokážeme ovplyvňovať a organizmus ju nadobudne postupne, podľa toho, čím si už prešiel. Vytvára si protilátky na choroby, ktorými si organizmus už prešiel a vďaka tomu sa vie aj v budúcnosti brániť.

Ako ju posilňovať?

To, že máte slabú imunitu sa prejavuje viacerými znakmi – únava, často ste chorí a prípadne aj tráviace problémy. Najjednoduchším spôsobom, ako si imunitu vybudovať je zdravý životný štýl. Tým, že budete telu dávať dostatok vitamínov a minerálov, doprajete mu pravidelný pohyb a zároveň budete pracovať aj na svojom psychickom zdraví, tak sa vám odvďačí svojou silou bojovať proti chorobám. Ak vaša strava nedokáže obsiahnuť všetky potrebné vitamíny a minerály, tak vám odporúčame zaradiť doplnky stravy. Ideálne vitamíny A, C, D, horčík, zinok a železo. 

Ak chcete posilniť imunitu u detí, tak by ste mali dodržiavať podobné pravidlá. Zdravá a vyvážená strava, dostatok spánku, pobyt na čerstvom vzduchu. Rodičia majú tendenciu vytvárať pre deti sterilné prostredie už od malička, čo je pre vyvíjanie imunity katastrofa. Už v rannom veku je dôležité, aby túto imunitu nadobudli a medzi to patrí aj výskyt chorôb, aby si vytvorili protilátky.

Nezabúdajte sa chrániť aj v období pandémie plnom vírusov, ktoré na vás útočia z každej strany. Dobrým pomocníkom, ktorý dopomôže aj vašej imunite je Virostop. Vytvára ochranný film, ktorý zabráni preniknúť vírusom cez vašu sliznicu.