Kávičkari verzus čajíčkári – čo je pre náš organizmus lepšie?

Určite ste už počuli oba názory: v káve je kofeín, ktorý je škodlivý, nepite ju! Čaj vás akurát tak uspí, kávu nikdy nemôže nahradiť. Čo je pravda a čo mýtus? Pozreli sme sa na to v nasledujúcom článku!

Kávičkari verzus čajíčkári - čo je pre náš organizmus lepšie?
(zdroj: unsplash.com)

Rovnaká účinná látka, ale…

Káva a čaj patria k najviac vyhľadávaným nápojom sveta. Nie sú len nápojom na osvieženie, ale aj súčasťou našej kultúry – známe “nejdeme na kávu?” sa predsa stalo aj prostriedkom socializácie. Čaj zasa zvykneme piť na raňajky a počas zimných dní, keď sa chceme zahriať.

Najprv sa trochu pozrime do histórie. Čaj bol prvýkrát vypestovaný v Číne a niekedy medzi 15. a 17. storočím sa dostal aj do Európy. Svoju tradíciu má dnes predovšetkým vo Veľkej Británii, kde je veľmi populárny a svetoznámy čaj o piatej.

Káva pochádza zasa z Afriky, konkrétne z Etiópie. Keď sa následne pestovanie kávovníkov rozšírilo aj do Egypta, odtiaľ si kávu prvýkrát priviezla kávová veľmoc – Taliansko. Potom už mala otvorenú cestu do celej Európy.

Najzákladnejší rozdiel medzi kávou a čajom je v tom, že každý nápoj obsahuje inú kľúčovú látku: v káve je spomínaný kofeín, v čaji zasa teín. Hoci ide v podstate o rovnakú látku (čo sa chemického zloženia týka). Odlišujú sa však kvalitou stimulácie, mierou absorpcie a tiež toleranciou nášho tela.

Rýchlo a krátko, alebo menej je viac?

Pre kávu je charakteristický rýchly nástup a rýchla absorpcia, cca 2-3 hodiny. Vo všeobecnosti to teda znamená, že odpoveď na otázku, čo je pre nás lepšie, je problematická. Káva zaťaží naše srdce vyššou dávkou na kratší čas, čaj zase excituje oveľa menej, ale na dlhšiu dobu.

Káva má v skutočnosti aj veľa priaznivých účinkov pre organizmus. Znižuje napríklad riziko Parkinsonovej choroby a chorôb pečene. Ak máte nízky tlak, stačí si dať jednu šálku kvalitnej kávy denne a tlak to upraví. Je to silný antioxidant a posilňuje aj náš nervový systém. Všetko pre milovníkov kávy nájdete aj tu.

Čaj na druhej strane urýchľuje metabolizmus a znižuje riziko zubného kazu. Pozitívne vplýva aj na celú tráviacu sústavu. Je schopný dokonca aj uchrániť vás pred cukrovkou, ale pozor – nie je čaj, ako čaj (rovnako, ako nie je káva, ako káva).

Rovnako dobré – ale len tie kvalitné

Ak si chcete kúpiť kvalitnú kávu, ako prvé sa treba zamerať na balenie. Obal kvalitnej kávy by mal byť vzduchotesný, aby sa nedostal dnu vzduch a káva ostala dlhšie čerstvá. Dôležité je aj následné skladovanie, ktoré by malo byť na tmavom a suchom mieste. Dajte si pozor na certifikát kvality kávy a tiež na kvalitu zŕn – nemali by byť polámané, červivé ani ináč poškodené, zrná by nemali obsahovať šupky, lístky, drievka a iné nečistoty. Odporúčame kupovať organické kávy, pretože sú zdravšie. Taktiež odporúčame kupovať svetlejšie praženú kávu, ktorá má nižší obsah karcinogénov.

Kvalitu kávy spraví určite aj spôsob jej prípravy – určite by ste mali zainvestovať do kvalitného kávovaru. Pozrite si test kávovarov a nechajte sa inšpirovať, aký stroj si domov zaobstaráte.

Čo sa týka čaju, kvalitu tiež určuje balenie, spôsob predaja a jeho vzhľad. Ak sa pýtate, či porciovaný alebo sypaný, je faktom, že sáčky porciovaného čajú v prevažnom množstve obsahujú len čajový prach, sú dochucované umelými arómami, farbené umelými farbivami, často veľmi presušené a aj niekoľko rokov staré. Sypané čaje sú jednoznačne lepšie.

Správne pripravený kvalitný sypaný čaj je priezračný, krásne a prirodzene vonia, chutí čerstvo a mäkko, určite nie zatuchnuto. Takýto stav viete dosiahnuť aj pri viacerých nálevoch. Pokiaľ po zaliatí čaj vôňu postupne stráca, potom sa jedná o čaj problematickej kvality.