Aj to najjednoduchšie jedlo môže byť ako od šéfkuchára – ako na dokonalú praženicu?

Praženica alebo miešané vajíčka, ako ju nazývajú Češi, je jedným z prvých jedál, ktoré sa už ako deti naučíme pripraviť. Vychutnávame si ju najčastejšie na raňajky a naozaj to nie je žiadna veda – hodiť rozmiešané vajíčka na panvicu. Poznali ste však tieto triky, vďaka ktorým už praženicu nikdy nebudete chcieť pripravovať inak?

Aj to najjednoduchšie jedlo môže byť ako od šéfkuchára – ako na dokonalú praženicu?
(zdroj: unsplash.com)

Voda dokáže zázraky – aj pri praženici

Najväčší a najobľúbenejší trik pri príprave praženice spočíva v tom, že na jedno vajíčko pridáte do misky alebo pohára aj jednu lyžicu vody. Dôležitý je aj proces rozšľahania vajíčok, preto vždy dbajte na to, aby ste ich naozaj rozšľahali dobre a ich štruktúra bola pekne napenená. Práve pridaná voda sa pri následnej tepelnej úprave na sporáku postará o to, aby sa vajíčka vďaka neustálemu odparovaniu naparili a praženica tak získala jemnú štruktúru. Na praženicu vždy vyberte zo skrinky nepriľnavú panvicu.

Soľte až na koniec

Ak už máme vajíčka dôkladne a správne rozšľahané, rozohrejeme panvicu na miernom až strednom plameni, roztopíme na nej trochu masla a vylejeme vajíčkovo-vodovú zmes. Začnite miešať jemne od krajov k stredu tak, aby sa po okrajoch praženica neurobila až príliš. Keď je celá zmes hotová tak na 90 %, odstavte ju zo sporáka a nechajte ešte dôjsť na teplej panvici. Až teraz je čas praženicu dosoliť, prípadne dokoreniť alebo pridať trochu kyslej smotany kvôli jemnej textúre.

Stačia iba vajíčka a maslo

Pozrime sa ešte na tipy od najslávnejších svetových šéfkuchárov. Gordon Ramsey napríklad počas varenia neustále odťahuje panvicu z plameňa a späť, aby zabezpečil rovnomernú tepelnú úpravu vajíčok, ktoré sú v nej. Maslo pridáva až na záver, aby zjemnil chuť. Martha Stewart zasa žiadne iné ingrediencie okrem masla a vajíčok nepoužíva. Tvrdí, že základom úspechu sú kvalitné vajcia a správna technika tepelnej úpravy. Tajomstvo je údajne v strednom plameni a tom, že vajcia musia byť neustále v pohybe od momentu, ako sa dotknú dna panvice. Na záver by sme mohli teda konštatovať, že asi najdôležitejšie je nerobiť praženicu v úplne rozpálenej panvici. Miešať pri varení môžete napríklad do tvaru osmičky. Praženica tak bude krásne nadýchaná a vláčna.