Ako zvoliť koberce do jednotlivých izieb? Týmito pravidlami by ste sa mali riadiť!

Ako zvoliť koberce do jednotlivých izieb
Ako zvoliť koberce do jednotlivých izieb (zdroj: pixabay.com)

Kto by ich nemal rád? Koberce zútulnia každý priestor, poskytujú teplo nohám a sú obľúbenými bytovými doplnkami. Vyberte si koberec, ktorý dotvorí vašu domácnosť.

Na trhu nájdete koberce z rôzneho materiálu a rôznej kvality. Predtým, než si začnete vyberať, je dobré preskúmať možnosti a zistiť, aké funkcie by mal spĺňať, aby ste si nakoniec vybrali koberec, ktorý je na esteticky vysokej úrovni, poskytujúci komfort a dlhú životnosť.

Ak plánujete kúpu koberca, položte si nasledujúce tri otázky:

V akej miestnosti sa koberec bude používať?
Ako často sa v miestnosti zdržujete?
Je do miestnosti priamy prístup od vchodových dverí?
A kvôli čomu by ste mali poznať odpovede? Je rozdiel, či bude váš koberec využívaný neustále, alebo bude umiestnený v izbe, ktorá je určená na posedenie a v každodennom živote sa až tak nevyužíva. Ak ide o frekventovanú izbu, nekupujte do nej biely alebo svetlý koberec, jeho údržba by vám dala zabrať. Tiež sú vhodnejšie kusové koberce ako celoplošné. Je miestnosť, kam vyberáte koberec, veľká alebo malá? Pokiaľ máte malú miestnosť, svetlý koberec ju môže opticky zväčšiť. Platí to aj naopak, do väčšieho priestoru môžete dať aj tmavší koberec. Ak je interiér svetlý, farba koberca viac vynikne. Vedeli ste, že ak je miestnosť orientovaná na sever, pôsobí farba koberca tmavšie, než v skutočnosti je? Všeobecne sa napríklad farebné koberce hodia najmä do svetlých miestností.

Materiál a záťažovosť koberca sú rozhodujúce

Pri výbere koberca musíte dbať aj na materiál, z ktorého je vyrobený. Jeho výber závisí od miestnosti, kde bude používaný, a od záťaže, ktorú bude musieť zniesť. Existujú dva typy kobercov – umelý a prírodný. Umelé koberce sa používajú do miestností, ktoré sú často využívané a frekventované. Sú síce drsnejšie, no ich údržba je o poznanie jednoduchšia a hodia sa najmä do komerčných priestorov, ideálne do pracovne alebo do kancelárie. Umelé materiály sú napríklad polypropylén, polyester alebo polyamid. Prírodné koberce sú naopak vhodné do bytov alebo domov, pretože sú veľmi príjemné na dotyk.
Z prírodných materiálov sa využíva vlna, bavlna, sisal alebo morská tráva. Dôležitou vlastnosťou, ktorú je nutné si všímať, je záťažovosť koberca. Prírodné materiály zvládnu väčšiu záťaž a vydržia vám oveľa dlhšie ako koberce umelé – nazývame ich aj záťažové koberce. Môžete si zaobstarať celoplošný koberec alebo kusový koberec rôznych tvarov a veľkostí. V dnešnej dobe sú obľúbené najmä menšie koberce. Samozrejme, na základe uvedených faktorov – iný je vhodný koberec do detskej izby, iný do spálne, iný do chodby alebo kuchyne.

Koberec do spálne by mal byť jemný

Podlaha v spálni je veľmi dôležitá, ideálne je, keď je koberec jemný, teplý a plyšový. Koberec do spálne môže byť z vlny, hodí sa tiež moderný koberec s vysokým vlasom – shaggy koberec.

Koberec do detskej izby – zvoľte kompromis

Do detskej izby sú ideálne tri typy materiálov – polyester, nylon a triexta. Polyester je šetrný k životnému prostrediu a je odolný voči škvrnám. Nylon je jemný, pekný a tiež má dlhú životnosť, triexta je pomerne nový materiál a spája v sebe udržateľnosť a životnosť, navyše je príjemne mäkký.

V obývačke koberec odráža majiteľov vkus

V tejto miestnosti koberec vyjadruje vašu osobnosť, štýl a vkus. Využívate obývačku denne? Zadovážte si záťažový koberec v zaujímavom dizajne, ktorý bude korešpondovať so zvyškom interiéru. Dôležitú úlohu hrá aj svetlo a s tým spojená farba, dbajte na to, aby koberec ladil so štýlom domácnosti.

„Kusovka“ do kuchyne i predsiene

Koberec v kuchyni vídať často, najmä pri kuchynskej linke alebo pod jedálenským stolom, ideálne sú behúne, ktorých údržba je jednoduchá – stačí ich vyprať v práčke. Tento typ sa hodí aj na chodbu, behúne bývajú tiež vyrábané s protišmykovou podložkou. Do kuchyne sú tiež vhodné kusové koberce, ktorých môžete nakúpiť viac v rôznych odtieňoch jednej farby.
Každá miestnosť má svoje špecifiká a vyžaduje iný typ koberca. Skúste napríklad kusový koberec do obývačky, do detskej izby celoplošný a do spálne pokojne príjemný vlnený. Na miesta, kde môže ľahko dôjsť k znečisteniu, je ideálny menší kusový koberec s nízkym vlasom.

Text: PR