Nasťahuje sa k vám partner? Čo vás čaká?

Večer sa vám nechce rozlúčiť a ísť do vlastného bytu. V obývačke pribudlo zopár drobností toho druhého a má u vás aj niekoľko vešiakov v skrini. Jednoducho už váš vzťah dozrel do bodu, kedy nedáva zmysel platiť dva nájmy a tráviť noci osamote. Rozhodnutie bývať spoločne je jedno z najdôležitejších vo vašom živote, ale na čo sa potrebujete dobre pripraviť?

Nasťahuje sa k vám partner? Čo vás čaká?
Nasťahuje sa k vám partner? Čo vás čaká? (zdroj: komerčný článok)

Vytvorte novému členovi domácnosti vlastný priestor

Či už sa sťahuje iba jeden, alebo idete obaja do nového bytu, prvým krokom je vytvorenie priestoru na veci oboch partnerov. Nové a dobré veci u vás nevzniknú, pokiaľ si najskôr nevyčleníte čas na vypratanie bytu. Veľké životné zmeny sú spojené s určitou mierou stresu a ak máme svoj kútik naplnený vecami, ktoré sú pre nás dôležité, dokážeme sa lepšie uzemniť a upokojiť. Nechcete predsa, aby sa jeden z vás stále cítil ako na návšteve.

Prejavy lásky

Nasťahovať sa do spoločného bývania je dôležité rozhodnutie, ktorým dávate svojmu okoliu najavo, že to spolu myslíte vážne. Môžu sa však objaviť aj pochybnosti u partnera alebo u členov rodiny a medzi priateľmi. Niekedy stačia malé prejavy lásky, aby vám všetci uverili, že nejde len o praktické rozhodnutie.

Nahoďte si veselé tričká pre páry a takto s humorom vyjadríte svoju lásku. Ak sa sťahujete preto, že si zakladáte rodinu, dajte svetu vedieť hravými rodinnými tričkami. To, že sa partneri nehanbia prejavovať svoje city aj takýmto kreatívnym spôsobom je dobrým znamením pre ich dlhodobé spolužitie.

Vymedzené hranice

V dlhodobom spolužití majú niekedy ľudia pocit, že trochu súkromia môžu mať iba vtedy, keď sa zamknú v kúpeľni. Nedovoľte, aby to vo vašom vzťahu zašlo tak ďaleko a hneď po prisťahovaní rešpektujte potrebu partnera či partnerky tráviť čas osamote. Otvorený rozhovor vám pomôže zistiť, ako vyzeral denný režim, keď ste boli ešte vo fáze randenia. Máme tendenciu brať osobne, ak s nami partneri nechcú komunikovať, v skutočnosti môže ísť iba o to, že potrebujú dobiť baterky. Obzvlášť ak majú introvertnejšiu povahu.

Neobľúbené domáce práce

V dvadsiatom prvom storočí už neexistujú mužské a ženské práce. Rozdeľte si povinnosti podľa toho, koho čo viac baví. Ak vás nebaví nič, tak si skúste vybrať to, čo vám menej prekáža. A nezabudnite na mentálnu prácu. Ani jeden z vás by nemal byť autoritou, ktorá tomu druhému pripomína, čo je potrebné urobiť. Pokiaľ z úst partnera často počujete, že by povysával, ak by ste ho o to požiadali, je čas sa o tom porozprávať.

Vedieť čo je potrebné nakúpiť, umyť alebo vybaviť je rovnako namáhavé, ako tieto veci vykonať. Preto ak má niekto na starosti nákupy, mal by si vedieť napísať aj nákupný zoznam a poznať značky, ktoré kupujete. Zatiaľ čo hlavný umývač okien by mal vedieť, kedy je potrebné okná umývať a kde má potrebné pomôcky a prostriedky.

Vytvorte si spoločné rutiny

Pamätáte si, ako ste v detstve každé nedeľné ráno trávili pozeraním rozprávok a na obed ste vždy mali slepačiu polievku? Takéto rituály a rutiny utužujú všetky naše vzťahy. Keď máte zladiť dva rôzne životy, cielene vyhľadávajte nepísané pravidlá o príjemných aktivitách, ktoré spolu robíte. Dlhé sobotné ráno, chutný brunch, prechádzka na miestne farmárske trhy alebo do lesa… Sledovanie obľúbeného seriálu každý piatok môže byť vrcholom týždňa, na ktorý sa budete tešiť. Zároveň podporujete útulnú atmosféru a vzájomné porozumenie.

Otvorená komunikácia

Skôr, ako vám začne niečo prekážať natoľko, že vybuchnete do hádky, skúste úprimne verbalizovať svoje pocity, kým sú ešte iba drobnými nepríjemnosťami. Pripravte sa na mnoho kompromisov. Nesnažte sa meniť partnera od základu, ale nebojte sa otvárať témy, ktoré vás trápia. Možno robí niečo automaticky a vôbec si neuvedomuje, že by vás to mohlo vytáčať.

Komerčný článok