Život v Bratislave – aké úskalia na vás čakajú

Nie je nič nezvyčajné, že veľa ľudí sníva o živote v hlavnom meste. Tu je najväčšia šanca, aby si každý našiel to svoje a uspokojil svoje životné nároky. Či už sú to možnosti na zábavu, vzdelanie, či vysnívanú prácu. Všetko je na jednom mieste alebo aspoň blízko seba. Avšak život v Bratislave prináša aj úskalia. Pritom neraz ide o maličkosti, ktoré nás začnú trápiť až keď sa s nimi stretneme.

Život v Bratislave – aké úskalia na vás čakajú (zdroj: komerčný článok)

Príchod do Bratislavy

Prichádza deň D a vy prichádzate do vášho vysnívaného mesta plného možností s mnohými očakávaniami. Ak nemáte auto, zrejme budete potrebovať vhodný odvoz vašich vecí priamo k bytovke, ktorú na nejaký čas budete obývať. Sťahovanie v Bratislave za rozumné náklady pre vás dokážu zabezpečiť mnohé špecializované firmy v Bratislave. Jednoducho si na webe pozrite ich cenník, zavolajte a dohodnite si termín. Pomôžu vám, aj keď sa chcete presťahovať zo vzdialenej časti Slovenska, či potrebuje iba vynášku nového zariadenia alebo likvidáciu nábytku.

Príchod do Bratislavy môže rúcať mnohé vaše očakávanie i predsudky. Záleží, v akej časti mesta zakotvíte. Ako v iných väčších mestách, tak aj v Bratislave nájdete všehochuť. Zaskočiť vás môžu príliš rozbité cesty či popísané budovy na jednej strane. Avšak aj luxus nových mestských štvrtí s výškovými budovami a modernými možnosťami na strane druhej. Ďalej vás možno prekvapí aj pohodlie a pokoj zelených štvrtí a parkov či moderne zariadené sídliská.

Predovšetkým očakávania o dokonalom meste zahoďte. Bratislava má mnohé svoje problémy a zďaleka nie je ideálnym mestom. Ale to isté platí aj o miestach v iných slovenských regiónoch a hlavných mestách v zahraničí. Navyše treba povedať, že Bratislava úspešne zápasí s mnohými problémami a z roka na rok sa postupne stáva moderným centrom pre každého.

Dopravná situácia

Ak prichádzate autom, prekvapenie môže nastať už v deň príchodu. Jednoducho vás môžu zaraziť veľké zápchy. To platí, ak ste neprišli v čase víkendu alebo neskorých nočných hodín, kedy mesto spí, respektíve aspoň jeho hlavné dopravné ťahy.

Za bežných okolností sa však kilometrové dopravné kolóny neraz tiahnu všetkými možnými dopravnými tepnami, podĺž viaceré mestské časti a aj poriadny kus za mestom. Pochopiteľne, špička je najmä ráno a večer, kedy ľudia prichádzajú a odchádzajú z práce.

Každý deň sa do Bratislavy vyberie za prácou viac ako 140 tisíc cezpoľných, prevažne v autách. Preto sa niet čomu čudovať, že mestskou hromadnou dopravou sa do práce cestuje horšie a dlhšie, ako keď sa ráno vyberiete vlakom do práce z iného mesta.

Parkovanie

Určite ste už o tom počuli. Bratislavčania sa každú chvíľu a pri každej príležitosti radi sťažujú, že zaparkovať v Bratislave je úplná hrôza. A to neplatí len niekde v centre. Podobný problém existuje aj na sídliskách a predmestiach Bratislavy.

Akýmsi divným riešením situácie je spoplatnenie parkovania v mestských častiach, ktoré zaplatia najmä ľudia s trvalým pobytom mimo Bratislavy. Či to zvýši počet dostupných parkovacích miest, je nanajvýš otázne. Zrejme akurát siahne hlbšie do peňaženky cezpoľným a Bratislavčania aspoň budú mať dobrý pocit, že sú zvýhodňovaní. Avšak skutočné riešenie v podobe postavenia mnohých parkovacích domov, záchytných parkovísk a generálne vyriešenie mestskej hromadnej dopravy je v nedohľadne.

BONUSOVÝ TIP: Istou výnimkou v tomto smere je parkovanie pri veľkých nákupných centrách. Čiže ak máte po bližku niektoré nákupné centrum s možnosťou vonkajšieho parkoviska bez zábran, možno to vyrieši váš problém s parkovaním.

Individualizmus

V Bratislave môžete zabudnúť na typický dedinský komunitný život. Taký, kde všetci ľudia vedia aj to, čo ste mali včera na raňajky. Vo veľkom meste väčšina ľudí hrá iba na svojom trávničku a problémy iných sa ich netýkajú. Akýsi posun v tomto smere má priniesť výstavba nových bytových štvrtí komunitnejšieho charakteru. No výsledok je už teraz značne neistý. Všetko je to o ľuďoch, a tí v hlavnom meste myslia hlavne na svoje problémy a svoje potreby. Ochotný sused, ktorý dokáže pomôcť či požičať, je tu snom mnohých cezpoľných, ktorí vyrastali na dedine.

Odpadky a ekológia

Ekologicky zmýšľajúci človek to v hlavnom meste nebude mať ľahké. Prirodzene, je tu ľahké dodžiavať ekologické zásady, pretože sú na to vytvorené dobré podmienky. Napríklad nie je problém nájsť eko obchod v Bratislave. Vysoké percento ľudí separuje odpady v domácnostiach aj vo firmách.

Na druhej strane treba priznať, že nie každý má ekologické zmýšľanie. A čím viac ľudí je na jednom mieste, tým viac je takých, ktorí na životné prostredie vôbec nemyslia. Výsledkom toho sú niektoré miesta na sídliskach plné odpadkov.

VEDELI STE, ŽE: V súčasnosti je moderným trendom tzv. zero waste nakupovanie. Mnohí si preto kladú otázku – ako prebieha bezobalové nakupovanie? Nie je to nič zložité. Princípom je nenosiť domov z obchodu zbytočné obaly a nádoby. Radšej využite pri nakupovaní všetko, čo už doma máte. Donesené obaly na nakupovanie si nezabudnite v eko obchode zvážiť, aby vám pri pokladni vedeli odrátať váhu obalov z nákupu.

Vyššie náklady na život a bývanie

Hoci sú platy v Bratislave vyššie ako slovenský priemer, vyššie sú tu aj náklady na život. Najväčšiu položku tvorí bývanie. Ceny nehnuteľností rastú v hlavnom meste najrýchlešie a priam raketovou rýchlosťou. Dôvodom je neustále sa zvyšujúci záujem ľudí bývať v Bratislave, čo prirodzene tlačí cenu nehnuteľností nahor. Nezanedbateľnú časť výdavkov tvoria aj náklady spojené s bývaním, a teda nájomné, či cena energií. Za to všetko si v Bratislave priplatíte viac.

Vyššie náklady na život sa tu však prejavujú aj v ďalších oblastiach. Napríklad ceny potravín sú v obchodoch často drahšie ako v iných mestách Slovenska. Potom tu sú ešte náklady spojené s cestovaním, kultúrou, alebo s trávením voľného času. Je toho veru dosť.

Na záver môžeme konštatovať, že hoci bývanie v Bratislave je veľmi lákavé a po všetkých stránkach pohodlné, má aj svoje úskalia. Tie sú spojené najmä s parkovaním, častými dopravnými zápchami, neporiadkom na uliciach a veľkým individualizmom či pragmatizmom. Čerešničkou na torte sú zvýšené náklady na život a bývanie.

Komerčný článok